
Každý balkon vypadá lépe, je-li zkrášlen velkým množstvím barevných květů, které se přelévají přes jeho zábradlí. Jako živou dekoraci můžete použít nejrůznější trvalky i letničky pestrých barev, zajímavé mohou být i jejich listy. Okrasné rostliny můžete umístit do květináčů, truhlíků nebo dekorativních nádob. Lze je využít i jako stínidlo nebo hranici, která vás oddělí od okolí a uchrání před pohledy sousedů. Nebojte se kombinovat, truhlíky na balkoně mohou obsahovat jak klasické balkonovky, tak barevné trvalky nebo letničky.
Jaké květiny patří do balkonové kombinace?
Vyrazili jste do obchodu nebo zahradnictví a jste zmateni množstvím rostlin, které se vám nabízejí? Které z nich pořídit, abyste je mohli vhodně zkombinovat? Chcete zvolit převislé balkonové květiny, odolné trvalky nebo jen krásné letničky? To jsou otázky, které si určitě položíte před nákupem květin na balkon. Chcete-li, aby vaše truhlíky na balkon vydržely krásné po celé léto, musíte zvolit takové rostliny, které spolu dokáží žít v harmonii a vaše investice do jejich pořízení tak nebude marná. Záleží také na podmínkách, které vybraným druhům balkonových rostlin dopřejete.
Balkonové květiny vyžadují ideální podmínky
Chcete, aby vaše květiny na balkon měly zdravé sytě zelené listy, syté barevné květy a celkový zdravý vzhled? Pak jim musíte vytvořit vhodné podmínky. Na ty musíte myslet už při nákupu, protože některé rostliny milují sluneční paprsky, jiné mají raději stín a vlhko. Pokud jste si o vybíraných rostlinách nezjistili něco sami, zeptejte se při nákupu v prodejně. Je hezké, když máte truhlíky pestré, ale ne všechny kombinace jsou pro vybrané rostliny příznivé. Balkonovky mohou být různých druhů, ale musí mít stejné požadavky na umístění, zeminu nebo zalévání.
Jednodruhový nebo kombinovaný truhlík?
Moderní osazení truhlíků je pestré a je založeno na kombinaci více druhů. Ty však musejí vytvářet barevně vyladěný celek. Ani jednodruhové truhlíky nebo nádoby však opouštět nemusíte, převislé balkónové květiny tvořící jednolitý koberec budou oblíbené vždy. Výhodou kombinovaných nádob jsou květy po celý rok a kvetoucí truhlík vydrží až do podzimu. Dobrou volbou jsou zde stálezelené trvalky nebo zelené trávy společně s kvetoucími druhy. Ty mohou být pouze sezónní a je možné je každý rok měnit. Oblíbený je třeba buxus, brslen, břečťan či zimostráz nebo šáchorovité rostliny. V poslední době se velké oblibě těší i vřesy a vřesovce, borůvky nebo brusinky.
Jak a které druhy kombinovat?
Zásada pro výsadbu a volbu kombinací je vybrat druhy různých výšek. Ty vyšší pak patří dozadu, ty nižší dopředu a stálezelené směrem dovnitř. Pro sezónní využití jsou vhodné například begonie, netykavky, plaménky, lobelky, lantany, nestařec, petunie, pantoflíček, bouganvilie, lichořeřišnice, šruchy a mnoho dalších. K nižším druhům patří některé převislé rostliny, z nichž nejčastěji využívané jsou muškáty, fuchsie, surfinie a jiné. Kreativitě se meze nekladou, nezapomeňte však, že rostliny porostou a potřebují dostatek místa, volte tedy tu správnou velikost truhlíku.
Květiny v truhlících vyžadují zvláštní péči
O balkonové květiny je potřeba pečovat odlišným způsobem než o květiny v záhonech. Vzhledem k omezenému prostoru potřebují pravidelný přísun živin, jinak se krásných květů nedočkáte. Přihnojování se provádí pravidelně specializovaným druhem hnojiva. To může být v roztoku, v granulkách nebo tyčinkách. Pravidelná musí být i zálivka, zde záleží na druhu rostlin, některé vyžadují silnou zálivku a vysokou vlhkost, jiné naopak přelití nesnášejí. I orientace vašeho balkonu bude mít vliv na vývoj květin, proto si předem ověřte, jak je váš balkon situován. Podle toho pak volte rostliny i způsob péče. K dokonalému úspěchu pak chybí už jen ošetření rostlin postřikem, který je uchrání před chorobami a škůdci.
Přečtěte si i další články o pěstování rostlin:
- Potěšte se čerstvými bylinkami ze zahrádky za oknem
- Rýmovník pro zdraví i do kuchyně
- S čištěním vzduchu v bytě pomohou i rostliny
Zdroj obrázků: www.pixabay.com