Když se chystáte postavit si u svého rodinného domu pergolu, musíte dodržovat určitá pravidla. Kromě jiného by měla být pergola umístěna minimálně dva metry od sousedova pozemku. V některých případech bude nutné stavební povolení, jindy bude stačit ohlášení stavby, nejčastěji nepotřebujete ani nic hlásit a pergolu si jednoduše postavíte. V tomto článku se také podíváme, jak připravit prostor pro stavbu pergoly i na porovnání materiálů, ze kterých se nejčastěji pergoly stavějí (dřevěná či hliníková).
Jaké souhlasy před stavbou pergoly potřebujete
Obecně platí, že většinou nebudete potřebovat žádné souhlasy, ale když chcete pergolu postavit blíže než dva metry od sousedova pozemku, pak budete potřebovat územní souhlas (nebo územní rozhodnutí). To zahrnuje i souhlas sousedů, takže ještě, než půjdete na úřad, rozhodně se vyplatí informovat sousedy a domluvit se s nimi. Jiné souhlasy byste potřebovat neměli.
Kdy je potřeba ke stavbě pergoly stavební povolení
Stavební povolení budete potřebovat v případě, že chcete pergolu přistavit přímo k domu. V tomto případě pergola rozšiřuje půdorys domu. Ideální je informovat se přímo na příslušném stavebním úřadě. Stavební povolení je také potřeba u obrovských pergol (přístřešků), které přesahují velikost 150 metrů čtverečních. V ostatních případech stavební povolení nepotřebujete. Do 25 metrů vůbec, od 25 metrů pak stačí ohlášení.
Jak připravit prostor pro stavbu pergoly
Základem je výkresová dokumentace, tedy plán, z jakého materiálu pergola bude, jaká bude její konstrukce, velikost, střecha apod. Prostor pro pergolu je potřeba nejprve srovnat (ručně nebo s pomocí bagru). Myslete na to, že je dobré mít kolem pergoly místo, ale na druhou stranu nemusíte vykácet okolní stromy, protože když je pergola pod stromem, vždy je to příjemnější stín než pouhé zastřešení. Když srovnáváte terén pod pergolu pomocí navážky, je potřeba zem udusat, aby časem nesedla. Když máte místo připravené, je potřeba pergolu vytyčit a pak už můžete začít připravovat betonové patky případně zemní vruty.
Dřevěná či hliníková pergola?
Dřevěná pergola je elegantní a v prvních letech krásná. Dřevo je prostě dřevo a někteří lidé ho preferují i za cenu toho, že časem potřebuje údržbu a postupně chřadne (možní škůdci, popínavé rostliny, vlhkost). Hodí se do většiny typů zahrad a ke starším domům.
Životnost dřevěné pergoly nebude nikdy tak dlouhá jako u hliníkové. Největším benefitem dřevěné pergoly je pořizovací cena, zruční kutilové se pustí do stavby i svépomocí a pak je dřevěná pergola bude stát jen materiál a čas. Není ovšem vhodné šetřit na materiálu, vybírejte pouze kvalitní dřevo.
Hliníková pergola má mnohem delší životnost, je odolnější proti povětrnostním podmínkám, vypadá moderně a je prakticky bezúdržbová. Životnost hliníkové pergoly jsou dlouhé desítky let. Barevně můžete konstrukci sladit s barvou fasády nebo oken. Hliníková pergola se hodí spíše k moderním domům. Zde nechte stavbu jednoznačně na odborné firmě.
Co se týče bezpečnostních aspektů, tak se určitě vyplatí vybrat si osvědčenou firmu, která vám pergolu postaví, což bývá jistější než se pouštět do stavby svépomocí.
Zdroj fotek: Svet-oken.cz, 123rf.com