
Chcete nově vymalovat a máte pocit, že na podzim nebo v zimě již minula vhodná doba pro malování? Nechcete vydávat finance za malíře a rádi byste se do této práce pustili sami? Malování bytu není tak náročné, jak by se mohlo zdát – stačí pořádná příprava, výběr malířské barvy a pomůcek a dodržení jednotlivých kroků v pracovním postupu. Potom zvládne vymalovat byt každý nadšený kutil. Ještě před malováním si připravte vše, co budete potřebovat – nejen barvy, štětce a válečky, ale také ochranné prostředky pro vybavení bytu, tedy plachty, fólie, pásky, vaničku na barvu, otírací mřížku a úklidové prostředky. Chystáte – li se na malování větších ploch, vyplatí se pořídit si malířský postřikovač. Před vlastním malováním pak zakryjte nábytek a nalepte krycí pásky.
Začněte volbou barev
Výběr barvy je zásadním rozhodnutím. Pomocí barvy stěn můžete ovlivnit svou náladu, změnit světlo i atmosféru v místnosti, opticky zvětšit nebo zmenšit prostor nebo pocit teploty. Proto je potřeba promyslet, co od které místnosti očekáváte a co se v ní bude odehrávat. K základním pravdám patří to, že světlé barvy místnost zesvětlí, dodají jí vzdušnost a zvětší ji, tmavé barvy naopak dodají teplo, pocity jako bezpečí a intimní náladu. Pokud si nejste jisti, nechte se inspirovat různými příklady na internetu nebo v časopisech, použijte a vyzkoušejte barevnou paletu a vzorníky. Nezapomínejte také na to, že barva musí ladit s nábytkem a bytovými doplňky.
Čisté zdi jsou základ
Malování je potřeba začít tím, že očistíte všechny zdi, které chcete vymalovat. Odstraňte prach a pavučiny. Pokud někde objevíte mastné skvrny, zbavte se jich pomocí roztoku vody a octa, který necháte vsáknout a poté setřete. Zatmelte trhliny a díry ve zdi a vše nechte zcela oschnout. I zatmelené části je nutno začistit a uhladit například jemným smirkem a vlhkým hadříkem. Není vždy nutné škrabání, pokud není stará barva v silné vrstvě. Jestliže se však odlupuje nebo se na ní tvoří bubliny, škrabání se nevyhnete. Stěnu budete muset navlhčit a oškrabat speciální špachtlí. Pak nechte všechny připravené zdi důkladně oschnout.
Připravte zdi penetrací a začněte menšími detaily
Penetrace je nátěr, který vám zajistí zpevnění a sjednocení povrchu zdí a navíc zvýší jejich savost. To ovlivní výsledný vzhled barvy, barva lépe přilne a bude sytější. Pokud penetrovat nebudete, je zde zvýšené riziko, že zeď bude nerovná a budou viditelné různé skvrny, popřípadě budete muset nanést další nátěr. Barva by se také mohla začít brzy loupat. Po zaschnutí penetrace můžete pokročit s vlastní výmalbou. Začněte menšími plochami, jako jsou oblasti kolem vypínačů a zásuvek, dveří, oken a také po obvodu jednotlivých stěn. Malujte v místě dál od rámů a krajů a přibližujte se k nim. Tím se na krycí pásku dostane jen minimum barvy. Začněte u stropu a rohy vymalujte s takovým přesahem, aby na něj navázaly zdi. Pro barevné přechody vždy využijte samolepící pásky, díky kterým budete mít rovné a přesné přechody.
Vyvarujte se zbytečného spěchu
Při malování platí, že konat pomalu a s rozvahou je vždy lepší, než rychle a nekvalitně. Větší plochy vymalujte válečkem. Barva se nalije do malířské vaničky nebo se použije mřížka. Váleček nabere barvu, je potřeba ho otřít. Barva se nanáší směrem do V a pak se přetírá. Zabrání se tak vzniku různobarevných skvrn. Podle toho, jak jste připravili povrch, budete nanášet vrstvy. Každou vrstvu je nutno nechat dokonale zaschnout, minimem jsou tři hodiny. Poté je možno pokračovat dalšími vrstvami. Jednodušší a rychlejší práce je s použitím malířského postřikovače. Na závěr se sundá samolepící páska a provede se úklid. Uklízet nezaschnuté cákance je snadnější, než úklid zaschlé barvy. Pokud si však i přesto netroufáte na výmalbu sami, můžete si objednat profesionální malíře pokojů.
Přečtěte si také další články:
Zdroj obrázků: www.pixabay.com