
S koncem srpna přichází doba, kdy je možno začít se sklizní dýní – zeleniny, která ještě stále není plně doceňovaná. Její pěstování je nenáročné, má velký zdravotní přínos a nabízí celou paletu možností, co z ní v kuchyni připravit. Jakou dýni si vyberete? Jak dýně úspěšně pěstovat a jak se dají jednotlivé druhy dýní upravit? Nemáte se čeho obávat, dýně je ideální zeleninou i pro zahradnické začátečníky a receptů na úpravu je nekonečně mnoho. Navíc získáte také originální dekoraci – například na vydlabání a osvětlení svíčkou o Halloweenu.
Začněte výběrem správného druhu dýně
Ke klasickým velkým dýním oranžové barvy patří odrůda Goliáš. Má hladkou slupku a využívá se především k výrobě zavařovaných pochutin, například kompotů nebo džemů. Mnoho pěstitelů těmito dýněmi také krmí domácí zvířata. Goliáš má vysokou váhu, ale obtížně se skladuje, protože obsahuje poměrně velké množství vody. Dýně máslová je světlá a má tvar hrušky. Voní po másle, proto je vhodná do polévek, do salátů, jako příloha připravená na grilu nebo upečená. Dají se z ní připravovat i sladké dezerty, třeba lahodný dýňový koláč. Špagetová dýně se vaří nebo peče vcelku, její vlákna se pak podávají jako klasické špagety nebo se zapéká třeba s vejci nebo se sýrem. Dostupné jsou také dýně muškátová nebo žaludová, které lze použít tradičními způsoby.
K nejoblíbenějším dýním patří Hokkaidó
Tato menší zářivě oranžovočervená zelenina má svůj původ v Nové Anglii, jméno však získala v Japonsku, kde je jedním z nejoblíbenějších druhů dýní. Nasládlá jemná chuť po oříškách předurčuje dýni Hokkaidó k rozmanitému kuchyňskému využití. Dá se zpracovávat i se slupkou, stačí odstranit semena a vlákna. Může nahrazovat tradiční přílohy nebo být hlavní surovinou pro přípravu krémové polévky či omáčky. Také nádivky k masu nebo koláče s dýní Hokkaidó mají vždy úspěch. Tuto odrůdu je možno vařit nebo péci, podávat samostatně třeba grilovanou nebo zapékat. Často bývá součástí redukčních diet – detoxikuje, má nízký obsah kalorií, a naopak mnoho vlákniny.
Dýně patří do přírodní lékárny
Dýně umí nabídnout mnohem více než jen symfonii chutí. Oceňována je i v přírodní lékárně, protože obsahuje velké množství živin – vitamínů, vlákniny, antioxidantů, minerálů a dalších cenných látek. Jak vám může dýně pomoci zlepšit zdravotní stav? Rostlinné bílkoviny a vysoký obsah mastných kyselin je prevencí před záněty a artritidou, příznivě působí na smysly a činnost mozku a snižují cholesterol. Zinek a draslík ovlivňují krevní tlak a snižují ho na normální hodnoty, a navíc posilují imunitu organizmu. Energii a ochranu před nemocemi dodávají antioxidanty, betakaroten chrání krevní oběh. Díky tryptofanu budete mít i lepší náladu.
Jak pěstovat dýně
Dýně se pěstují ze semínek. Pokud chcete mít jistotu, že vysadíte ten správný druh dýně, zvolte semena od prověřeného zahradníka. Semena nechte naklíčit a můžete je předpěstovat ve skleníku nebo na jiném chráněném místě. Lze je také vysadit přímo na stanoviště – přibližně v druhé půli května. Půda by měla být značně hnojená nebo můžete vysazovat přímo na kompost. Dejte rostlinkám dostatečný prostor, hodně zalévejte a okopávejte. Dýně potřebuje dostatek slunce. Sklízí se dostatečně zralé plody, začíná se v srpnu a sklízet lze cca 2 měsíce. Zralost je možno poznat podle slupky – její barvy a tvrdosti. Stonek musí být dřevnatý a suchý a při poklepu by dýně měla znít dutě.
Dýně v kuchyni
Málokterá zelenina má v kuchyni tak mnoho využití jako dýně. K oblíbeným pokrmům patří polévky, které se dají dělat jak z vařené, tak pečené dýně. Dýně jako hlavní jídlo bývá doplněna masem, bramborami či rýží. Jako příloha může být použita dýně dušená, dýňové hranolky nebo dýňové placky. Výborná je i dýně kořeněná, s bylinkami nebo jinou zeleninou. Snad každý si zamiluje dýňové bramboráky. Upečená dýně s česnekem a bylinkami nebo masem nadchne celou rodinu. Pokud máte chuť na sladké pokrmy nebo koláče, i zde vás dýně plně uspokojí. Dýňové muffiny nebo dýňový koláč budou jistě to pravé třeba k víkendové snídani nebo jen tak ve chvíli, kdy vás honí mlsná. Pochutnáte si – a sladkost bude ještě zdravá.
Přečtěte si také další články o zdraví spospěšných rostlinách.
Zdroj obrázků: www.pixabay.com