Jak se efektivně zbavit mšic

Zahrada

Jakmile na rostlinách v bytě nebo na zahradě zjistíte výskyt mšic, jsou vaše pěstitelské úspěchy vážně ohroženy. Pokud včas nezareagujete, může tento drobný hmyz způsobit velmi vážné škody a o rostliny někdy i přijdete. Mšice se v našich klimatických podmínkách vyskytují velice často. Najdete je na nejrůznějších druzích rostlin. Nejsou pouhými parazity, ale přenášejí také závažné choroby. Rychle se množí, a proto je nejúčinnější prevence nebo včasný zásah, při silném napadení je pak boj proti mšicím mnohem obtížnější.

Co byste o mšicích měli vědět

U mšic zcela jistě platí pravidlo o tom, že byste svého nepřítele měli poznat. Pak můžete zvolit jak vhodnou prevenci, tak další opatření. Tento škodlivý drobný hmyz parazituje na rostlinách, kde tvoří velké kolonie. Množí se velice rychle, během sezony dokáže vytvořit více než dvacet dalších generací škůdců. Jedinci mají velikost od milimetru až po necelý centimetr, záleží na druhu mšice. Přezimují jako vajíčka, ze kterých se na jaře vylíhnou okřídlené larvy. Ty později ztratí křídla a stanou se z nich samičky, které se dále množí bez nutnosti oplození. Při přemnožení mohou samičkám narůst křídla a vydávají se najít místa pro nové kolonie. V době ochlazení se líhnou samečci a dochází k páření. Po nakladení vajíček a příchodu mrazů stávající shluky uhynou.

Setkáte se s více druhy mšic

Mšic existuje více než 3 000 druhů, v našich podmínkách jich žije přes 800 druhů. K těm nejznámějším a nejškodlivějším patří mšice chmelová a mšice maková. Úrodu brambor dokáží zničit přenesením chorob například mšice řešetláková a mšice broskvoňová. Na jehličnatých stromech parazitují především korovnice, které se postarají o zreznutí jehlic a zvýšenou opadavost. Révě vinné škodí mšička révokaz, brukvovitou zeleninu ohrožuje velmi odolná mšice zelná. Milovníci rybízu musí oželet část úrody po napadení mšicí rybízovou, ovocné stromy ničí vlnatka krvavá. Některé z těchto druhů mšic jsou tak odolné, že se v případě výskytu parazitů musíte zbavit celé rostliny a spálit ji. Proto je nutné rostliny často kontrolovat, ošetřovat preventivně nebo zakročit ještě v počátku, než se mšice příliš rozšíří.

Zdroj: www.pixabay.com

Kdy je rostlina napadena mšicemi

Základem obrany proti mšicím je poznat napadení včas. Na rostlině můžete vidět na první pohled zřetelné znaky, jako jsou pokroucené listy a deformované pupeny. Na spodní straně listu nebo na stonku jsou pak viditelní jedinci parazitů, popřípadě již celé shluky. Mšice vysávají z rostlin šťávu, čímž dochází k oslabení a nedostatku živin. Navíc mohou přenášet nejrůznější choroby, takže rostlina často uhyne. Protože mšice mívají přebytek cukru, vylučují sladkou tekutinu medovici, která je lákavá pro další druhy hmyzu. Jestliže se na rostlině objeví větší množství včel nebo mravenců, dá se předpokládat právě napadení mšicemi.

Jak se proti mšicím bránit

Existuje více způsobů, jak se bránit mšicím. Jako prevence se využívají přirození nepřátelé mšic nebo postřik. Ten lze provádět kdykoli kromě období, kdy rostliny kvetou. Zvolit lze variantu chemickou nebo biologickou. Již napadené rostliny lze také ošetřit těmito postřiky, nejlépe zahradním postřikovačem. Chemie je poměrně účinná, je však také agresivní. Lze ji zakoupit jak ve specializovaných obchodech, tak v různých supermarketech. Vždy je však potřeba dodržet návod a bezpečnostní opatření. Proto se často dává přednost biologickým přípravkům, které mají přírodní základ a vyhovují i tam, kde se vyžaduje ekologické pěstitelství. Jejich účinek však není zcela zaručený. Další možností je využití přirozených nepřátel mšic, jako jsou slunéčka sedmitečná, vosičky nebo zlatoočka. Zde však může dojít k napadení těchto nepřátel mravenci, kteří mšice ochraňují, protože si často pochutnávají na jimi vylučované

podzim na zahradě
Nezařazené
Podzimní práce na zahradě – na co nezapomenout v říjnu a listopadu?

Podzim je na zahradě rušným obdobím. Čeká nás úklid, příprava záhonů na zimu a výsadba rostlin, které nám na jaře udělají radost. I když může být lákavé zahradu na pár měsíců opustit a počkat na jaro, právě teď rozhodujete o tom, jak bude příští sezóna úspěšná. Tady je přehled nejdůležitějších …

Zahrada
Květomluva – co darované květiny symbolizují?

Květomluva je fascinující a starobylý jazyk, který umožňuje vyjadřovat emoce a myšlenky prostřednictvím květin. Tento jedinečný způsob komunikace se vyvinul v různých kulturách po celém světě, přičemž největšího rozmachu dosáhl během viktoriánské éry. V té době byla květomluva neodmyslitelnou součástí společenské etikety a lidé si prostřednictvím květin předávali tajná poselství. …

Bydlení
Stavba pergoly – co všechno je k tomu potřeba?

Když se chystáte postavit si u svého rodinného domu pergolu, musíte dodržovat určitá pravidla. Kromě jiného by měla být pergola umístěna minimálně dva metry od sousedova pozemku. V některých případech bude nutné stavební povolení, jindy bude stačit ohlášení stavby, nejčastěji nepotřebujete ani nic hlásit a pergolu si jednoduše postavíte. V tomto článku …