
Když se řekne domácí mazlíček a zahrada, je domácím mazlíčkem myšlen většinou pes. S tím totiž na zahradě bývají největší problémy. Pes je na zahradě rád, hraje si zde a zahradu také hlídá, jenže někdy se rozhodne pomoci vám s úpravou zahrady. Většina psů nenapáchá v zahradě velké škody – vyšlapou si cestičky, zahrabou pochoutky nebo přeběhnou přes záhon. Jiní však s velkým potěšením hrabou všude, kde se dá, z jezírka tahají rostliny, popřípadě i rybky, shazují květináče a podobně. Jak tedy zařídit zahradu, aby byl spokojený pes i vy?
Vše začíná výchovou
Hezkou zahradu i pohodového psa můžete mít tehdy, začnete-li s výchovou a nácvikem chování na zahradě již u štěněte. Počítejte s tím, že štěně si bude chtít hrát a vyvádět, ale můžete mu určit místo k zábavě a současně ho naučit, které části zahrady a záhony má nechat na pokoji. Velmi účinné je oddělení kritických částí zahrady nižším plůtkem, který se pes naučí respektovat a chová se stejně i poté, co plůtek odstraníte. To však lze nacvičit pouze v případě, že má pes dostatečný prostor, na kterém se může vydovádět. V dospělosti se ukáže, zda výchova byla dostatečně účinná, u některých plemen je však nutno s hrabáním počítat, protože pro ně byla vyšlechtěna.
Je potřeba sladit typ zahrady s plemenem psa
S volbou plemene ani přísnou výchovou si nemusí lámat ten, kdo má raději přírodně zaměřenou zahradu, na níž převažují odolné trvalky a dřeviny, kterým občasná honička nebo hrabání zvláště neuškodí. Také ve velkých zahradách lze citlivé části oddělit a psovi zamezit přístup. Majitelé menších zahrádek, kteří si potrpí na skalky a upravené záhonky, budou muset uvážit, zda si psa vůbec pořídit, popřípadě zvolí některé z malých a klidných plemen, která na zahradě velkou škodu nezpůsobí.
Co psovi nezakazovat
V úvahu je potřeba vzít i přirozené psí vlastnosti a zvyky, které má pes vrozené a tudíž je těžko potlačí. K nim patří hlídání a s ním spojené pobíhání v těsné blízkosti plotu. Zde je řešení jednoduché – v blízkosti plotu nic nevysazujte, ponechte pouze cestičku z trávy nebo oblázků. Počítejte i s tím, že si pes bude svůj prostor značkovat, což některé k tomuto účelu využívané dřeviny nevydrží. Proto se vyplatí v blízkosti takového místa zasadit patník nebo dřevěný kůl, který si pes oblíbí místo dřeviny. Fenky se často vymočí na trávník, pokud na něm nechcete spálené flíčky, je taková místa potřeba důkladně prolévat vodou.
Jak ochránit záhony
Jestliže se vám nepodaří přesvědčit psa, aby záhonům nevěnoval nežádoucí pozornost, musíte hledat jiné možnosti, jak zachránit okrasné květiny a úrodu. Máte-li psa malého plemene, stačí vymezit zakázaný prostor vyššími obrubníky z různých materiálů. Řešením může být i elektrický ohradník ve viditelné nebo neviditelné podobě, který psa naučí dodržovat stanovenou hranici. Využít je možno i různé odpuzovací prostředky, granule, spreje a podobně. Nepříjemné mohu být pro psy i aromatické rostliny jako levandule a další.
Psa je potřeba zabavit
Nečekejte od psa ohleduplné chování v zahradě, když ho nedokážete zabavit. Zvláště mladší psi se nudí a pak vymýšlejí nejrůznější činnosti, aby si pohráli. Vyžadují pozornost svých pánů a často zlobí právě proto, aby tuto pozornost získali. Nejspokojenější jsou tehdy, jestliže si jejich majitelé hrají s nimi. Honění, přetahování, házení míčků nebo klacíků uvítají nejen štěňata, ale i starší psi. Pro oblíbený aport a frisbee existuje i spousta pomůcek. Hračky pro psy pomohou vaše mazlíčky dokonale zabavit. Skvělým řešením je také dlouhá vycházka, která pejskovi nejen prospěje, ale také ho unaví.